83×20 Sure Trac Pre-Owned 14k Gravity Tilt Trailer
14,000 GVWR
16+4 Cushioned Gravity Tilt
7k Drop Leg Jack
LED Lights
2-5/16″ A-Frame Coupler
Stake Pockets with Tie Rail
Spare Tire & Mount Included
Steel Treadplate Fenders with Teardrop
Pointed Blade at Rear
2015 Model * Used – As Is *
DL Truck & Trailer Outfitters KC
13307 S US 71 HWY
Grandview MO 64030
(816) 767-9600
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
…………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Setup Fees, Out the Door Pricing
Jack and Coupler Features
- Manual Jack
- 2 5/16" Coupler
Wheels and Suspension Features
- Break Away Switch
- Electric Brake(s)
- 8 Hole Wheels
- Spring Suspension
Safety Convenience and Electrical Features
- 7-Way Plug
- DOT Approved Lighting
- LED Lighting
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Kansas City, MO |
| Price: | $6,450 |
| Stock Number: | U107884 |
| Trailer Type: | Tilt Trailers, Equipment Trailer, Pre-Owned |
| Length x Width: | 20' 240" x 6.92' 83" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Condition: | Used |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6.92' 83" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Ramp: | Tilt |
| Jack and Coupler Features: | Manual Jack, 2 5/16" Coupler |
| Wheels and Suspension Features: | Break Away Switch, Electric Brake(s), 8 Hole Wheels, Spring Suspension |
| Safety Convenience and Electrical Features: | 7-Way Plug, DOT Approved Lighting, LED Lighting |
Additional Information
| Stock Number: | U107884 |
| Year: | 2015 |
| Make: | Sure Trac |
| Model: | 83x20 Pre-Owned 14k Gravity Tilt Trailer |






