82×20 Doolittle HD Series EZ Loader GT
10,000 GVWR
Gravity Tilt (16+4)
Fully Sealed Cushion Cylinder with Locking Valve
6″ Channel Main Frame and Tongue
Wrapped Tongue with Step to Deck
Flush Mount Lockable Tool Box
Removable Steel Treadplate Jeep Style Fenders with Tear Drop
2-5/16″ Adjustable Auto Lock Casted Coupler
12k Spring Loaded Side Crank Jack
(2) 7k Slipper Spring Brake Axles with EZ Lube
Welded D-Rings on Corners
Stake Pockets 16″ O.C. with Tie Rail
Radial ST225/75-R15 8-Ply
Low Pro 23″ Deck Height
2-3/8″ Pipe Front Bump Rail
7 Way Molded Plug
Flush Mount Clear LED Lighting
All Wiring in Conduit with 16 Gage Wiring with 3M Gel Connectors
Two Part Epoxy Primer Two Part Polyurethane Paint Process
DL Truck & Trailer Outfitters – Springfield
1925 E Clearlake Ave
Springfield, IL 62703
(217) 280-4170
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Illinois
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:00 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00 pm
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Springfield, IL |
| Price: | $6,750 |
| Stock Number: | U61401 |
| Trailer Type: | Pre-Owned, Tilt Trailers |
| Length x Width: | 20' 240" x 6.83' 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| Payload: | 7000 lbs |
| Condition: | Used |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| Empty Weight: | 3000 lbs |
| Payload: | 7000 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6.83' 82" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
Additional Information
| Stock Number: | U61401 |
| Year: | 2024 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 82x20 HD Series EZ Loader GT 10k |










