60×10 Big Tex Pre-Owned Utility Trailer
2990 GVWR
4ft Heavy Duty Folding Mesh Gate
15″ Radial Tires
Pipe Top Rail
2k Jack
LED Lights
Spare Tire & Mount Included
2018 Model * Used – As Is *
DL Truck & Trailer Outfitters KC
13307 S US 71 HWY
GRANDVIEW, MO 64030
(816) 767-9600
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
…………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Setup Fee, Out the Door Pricing
Jack and Coupler Features
- Manual Top Wind Jack
- 2" Coupler
Wheels and Suspension Features
- 5 Hole Wheels
Doors, Windows and Ramps
- Fold Up Full Width Ramp Gate
DL Truck & Trailer Outfitters
$1,795
Quick Specs
| Location: | Kansas City, MO |
| Price: | $1,795 |
| Stock Number: | U37606 |
| Trailer Type: | Pre-Owned, Utility Trailers |
| Length x Width: | 8' 96" x 5' 60" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Condition: | Used |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Length: | 8' 96" |
| Width: | 5' 60" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 2K |
| Ramp: | 48" Rear Folding Utility Gate |
| Jack and Coupler Features: | Manual Top Wind Jack, 2" Coupler |
| Wheels and Suspension Features: | 5 Hole Wheels |
| Doors, Windows and Ramps: | Fold Up Full Width Ramp Gate |
Additional Information
| Stock Number: | U37606 |
| Year: | 2018 |
| Make: | Big Tex |
| Model: | 60x10 Pre-Owned Utility |
Print this page









