82×20 (18+2) DooLittle CF Equipment Trailer
Black
14,000 GVWR
Tandem Axle Electric Brakes
2ft Wood Dovetail
5ft Heavy Duty Flip Up Ramps
5″ Wrapped Channel Tongue to Axle
HD Steel Treadplate Jeep Style Fenders w/ Teardrop
Flush Mount LED Lights
EZ Steps on Corners
7k Drop Leg Jack
Treated Pine Flooring
16″ Radials 235/80 10-Ply
Stake Pockets on Sides
2-5/16″ Coupler
Two Part Epoxy Two Part Polyurethane Paint Process
1yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
Lifetime LED Light Warranty
DL Truck & Trailer Outfitters – Lake of the Ozarks
14208 Mt Carmel Rd
Eugene, MO 65032
(573) 692-8000
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central MIssouri
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:00 am – 5:30 pm
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Set Up Fees
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Lake of the Ozarks |
| Price: | $6,650 |
| Stock Number: | 240968 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Length x Width: | 20' 240" x 6.83' 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10975 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 3025 lbs |
| Payload: | 10975 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6.83' 82" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 7K |
| Frame Type: | C-Channel |
| Tail: | Dovetail |
| Ramp: | Stand Up Rear Ramps |
Additional Information
| Stock Number: | 240968 |
| Year: | 2024 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 82x20 Doolittle Equipment Trailer |
| Warranty: | Dealer Warranty |
















