8.5×16 Doolittle Premier HD Series Cargo Trailer
Black
16,000 GVWR
V-Nose
Rear Ramp Door w/ Spring Assist
37″ Side Door with Aluminum Holdbacks
79″ Interior Height
(2) LED Dome Light with Switch
3/8″ Wall Liner
1-1/4″x 1-1/4″Steel Tube Uprights 16″ O.C
3/4″ Flooring with Automotive Grade Undercoating
30″ ATP Stone Guard
15″ Radial Tires 6-Ply
Drop Leaf Spring Axle with EZ Lube
Side Wall Cross Flow Ventilation System
2-5/16″ Coupler
7k Jack
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
Lifetime LED Light Warranty
DL Truck & Trailer Outfitters – Little Rock
7318 T P White Dr.
Cabot, AR 72023
(501) 628-9423
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Missouri
Hours of Operation:
Monday thru Friday 8:30 am – 5:30 pm
Saturday 9 am – 1 pm
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Setup Fees, Out the Door Pricing
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Little Rock, AR |
| Price: | $13,985 |
| Stock Number: | 246901 |
| Trailer Type: | Cargo Trailers |
| Length x Width: | 16' 192" x 8.5' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Payload: | 12480 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Empty Weight: | 3520 lbs |
| Payload: | 12480 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 8.5' 102" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 7K |
| Frame Type: | Steel |
| Ramp: | Ramp Rear Door |
Additional Information
| Stock Number: | 246901 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 8.5x16 Cargo 16k -Little Rock |
| Warranty: | 5 years |









