Doolittle 8.5X24 T/A 10K CARGO
RAMP DOOR
2-5200 LB AXLES
SQUARE BODY
V-NOSE
30″ STONEGUARD
37″ SIDE DOOR
2-PLASTIC SIDE VENTS
2- DOME LIGHT W/ WALL SWITCH
TORSION AXLES
LED LIGHTS
RADIAL TIRES
Extra Height (6″”)
AUTO TRANSPORT PACKAGE..36″” BUILT IN STEP..4′ DOVE..4- FLUSH MOUNT D-RINGS..RAMP DOOR WITH SPRING ASSIST..12″” WOODEN EXTENSION FLAP
SCREWED SEAMS
DL Truck & Trailer Outfitters
$12,700
Quick Specs
| Location: | Lake of the Ozarks |
| Price: | $12,700 |
| Stock Number: | 241216 |
| Trailer Type: | Cargo Trailers |
| Length x Width: | 24' 288" x 8.5' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| Payload: | 6680 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| Empty Weight: | 3320 lbs |
| Payload: | 6680 lbs |
| Length: | 24' 288" |
| Width: | 8.5' 102" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Ramp: | Ramp Door |
Additional Information
| Stock Number: | 241216 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 8.5x24 Premier HD Series Cargo |
| Warranty: | Dealer Warranty |
Print this page















