82×22 Doolittle HD Series EZ Loader GT
Black
Gravity Tilt (16+6)
16,000 GVWR
Hydraulic 12K Jack
Fully Sealed Cushion Cylinder with Locking Valve
Mammoth Tongue Toolbox
Low Profile 24″ Deck Height
6″ Channel Main Frame and Tongue
Wrapped Tongue with Step to Deck
Removable Steel Treadplate Jeep Style Fenders with Tear Drop
2-5/16″ Adjustable Auto Lock Casted Coupler
(2) 8k Slipper Spring Brake Axles with EZ Lube
Welded D-Rings on Corners
Stake Pockets 16″ O.C. with Tie Rail
2-3/8″ Pipe Front Bump Rail
7 Way Molded Plug
Flush Mount Clear LED Lighting
All Wiring in Conduit with 16 Gage Wiring with 3M Gel Connectors
Two Part Epoxy Primer Two Part Polyurethane Paint Process
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
Lifetime LED Light Warranty
DL Truck & Trailer Outfitters – Lake of the Ozarks
14208 Mt Carmel
Eugene, MO 65032
(573) 692-8000
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Missouri
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:30 am – 5:30 pm
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Setup Fees, Out the Door Pricing
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Lake of the Ozarks |
| Price: | $12,395 |
| Stock Number: | 247693 |
| Trailer Type: | Tilt Trailers |
| Length x Width: | 22' 264" x 6.83' 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 16000 lbs |
| GAWR: | 8000 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 6.83' 82" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | Hydraulic |
| Ramp: | Tilt |
Additional Information
| Stock Number: | 247693 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 82x22 HD Series EZ Loader GT Tilt Trailer |
| Warranty: | Dealer Warranty |















