84×18 Doolittle HD Series Utility 10k
10,000 GVWR
4ft Steel Sides with Welded D-Rings
5ft Rear Folding Mesh Gate with Spring Assist
5ft Side Folding Mesh Gate with Spring Assist
5″ Wrapped Channel Tongue
Upgraded 7k Dropleg Jack
Flush Mount LED Lights
HD Steel Treadplate Jeep Style Fenders with Gussets
Square Tube Top Rail
Triple Channel Wrapped Tongue to Axle
EZ Steps on Corners
Mesh Gate Folds Flat Inside Bed to Decrease Wind Resistance
Fully Sealed Rear Bumper
Single Axle Electric Brake
Removeable Safety Chains
Breakaway Safety System
8-Ply 15″ Radial Tires
Leaf Spring Axles with EZ Lube
Treated Pine Flooring
All Wiring in Conduit with 3m Gel Connections
2 Component Epoxy Primer and Polyurethane Paint
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
LED Lights with Lifetime Warranty
DL Truck & Trailer Outfitters KC
13307 S US 71 Hwy
Grandview MO 64030
(816) 767-9600
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
…………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included. NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Setup Fee, Out the Door Pricing
Jack and Coupler Features
- 2 5/16" Coupler
Wheels and Suspension Features
- Break Away Switch
- Electric Brake(s)
- 6 Hole Wheels
Safety Convenience and Electrical Features
- 7-Way Plug
- Insulated Wire Harness
- DOT Approved Lighting
- LED Lighting
Doors, Windows and Ramps
- Side Ramps
- Fold Up Full Width Ramp Gate
DL Truck & Trailer Outfitters
$8,695
$200
Quick Specs
| Location: | Kansas City, MO |
| Price: | |
| Stock Number: | 246906 |
| Trailer Type: | Utility Trailers |
| Length x Width: | 18' 216" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| Length: | 18' 216" |
| Width: | 7' 84" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 7K |
| Ramp: | Folding Rear Ramp |
| Jack and Coupler Features: | 2 5/16" Coupler |
| Wheels and Suspension Features: | Break Away Switch, Electric Brake(s), 6 Hole Wheels |
| Safety Convenience and Electrical Features: | 7-Way Plug, Insulated Wire Harness, DOT Approved Lighting, LED Lighting |
| Doors, Windows and Ramps: | Side Ramps, Fold Up Full Width Ramp Gate |
Additional Information
| Stock Number: | 246906 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 84x18 HD Series Utility Trailer 10k with 4ft Steel Sides and Side Mesh Gate |
| Warranty: | 5 years |












