82×20 Doolittle HD Series Xtreme Equipment Trailer
Black
14,000 GVWR
2ft Steel Self Cleaning Dovetail
Mammoth Toolbox Upgrade
16″ Steel Wheels with 10-Ply Radials
6″ Channel Main Frame and Tongue
5ft HD Flip Up Ramps
12K Drop Leg Spring Assisted Side Crank Jack
Adjustable 2-5/16″ Coupler
Tandem 7K Slipper Spring Axles
Stake Pockets 16″ on Center with 3/8″ Rubrail
2-3/8″ Pipe Front Bump Rail
7 Way Molded Plug
Flush Mount Clear LED Lighting
Tandem Axle Electric Brake
16 Gage Wiring with 3M Gel Connectors
HD Steel Treadplate Jeep Style Fenders with Gussets
Two Part Epoxy Paint Two Part Polyurethane Paint Process
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
Lifetime LED Light Warranty
DL Truck & Trailer Outfitters – IL
1925 E. Clearlake Ave
Springfield IL 62703
217-280-4170
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Illinois
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:00 am – 5:30 pm
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Springfield, IL |
| Price: | $7,395 |
| Stock Number: | 247010 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Length x Width: | 20' 240" x 6.83' 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10900 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 3100 lbs |
| Payload: | 10900 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6.83' 82" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Tail: | Dovetail |
Additional Information
| Stock Number: | 247010 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 82x20 HD Series Xtreme |














