DL Truck & Trailer Outfitters
$5,195
Quick Specs
| Location: | Little Rock, AR |
| Price: | $5,195 |
| Stock Number: | 247154 |
| Trailer Type: | Cargo Trailers |
| Length x Width: | 12' 144" x 6' 72" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 1670 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Empty Weight: | 1320 lbs |
| Payload: | 1670 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6' 72" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 2K |
| Frame Type: | Steel |
| Ramp: | Ramp Rear Door |
Additional Information
| Stock Number: | 247154 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 6x12 |
Print this page














