84×14 Doolittle HD Series Utility Trailer
Black
10,000 GVWR
5ft Folding EZ Lift Mesh Gate
2-5/16″ Coupler
Flush Mount LED Lights
HD Steel Treadplate Jeep Style Fenders with Gussets
2-3/8″ Pipe Top Rail
Triple Channel Wrapped Tongue to Axle
EZ Steps on Corners
Fully Sealed Rear Bumper
Electric Brake
Breakaway Safety System
Leaf Spring Axles with EZ Lube
Treated Pine Flooring
All Wiring in Conduit with 3m Gel Connections
Two Part Epoxy Two Part Polyurethane Paint Process
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
LED Lights with Lifetime Warranty
DL Truck & Trailer Outfitters – Springfield
1925 E Clear Lake Ave
Springfield, IL 62703
(217) 280-4170
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Illinois
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:00 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00 pm
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Set Up Fees
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Springfield, IL |
| Price: | $6,595 |
| Stock Number: | 247507 |
| Trailer Type: | Utility Trailers |
| Length x Width: | 20' 240" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| Payload: | 7845 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| Empty Weight: | 2155 lbs |
| Payload: | 7845 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 7' 84" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
Additional Information
| Stock Number: | 247507 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 84x20 HD Series Tube Top |













