82×22 DooLittle HD Series EZ Loader GT
14,000 GVWR
Gravity Tilt
Fully Sealed Cushion Cylinder with Locking Valve
Mammoth Tongue Toolbox
Low Profile 24″ Deck Height
6″ Channel Main Frame and Tongue
Wrapped Tongue with Step to Deck
Removable Steel Treadplate Jeep Style Fenders with Tear Drop
2-5/16″ Adjustable Auto Lock Casted Coupler
12k Spring Loaded Side Crank Jack
10-Ply Radial Tires
(2) 7k Slipper Spring Brake Axles with EZ Lube
Welded D-Rings on Corners
Stake Pockets 16″ O.C. with Tie Rail
2-3/8″ Pipe Front Bump Rail
7 Way Molded Plug
Flush Mount Clear LED Lighting
All Wiring in Conduit with 16 Gage Wiring with 3M Gel Connectors
Two Part Epoxy Primer Two Part Polyurethane Paint Process
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
Lifetime LED Light Warranty
DL Truck & Trailer Outfitters – Springfield
1925 E Clear Lake Ave
Springfield, IL 62703
(217) 280-4170
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Illinois
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:00 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00 pm
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Set Up Fees
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Springfield, IL |
| Price: | $9,550 |
| Stock Number: | 247714 |
| Trailer Type: | Tilt Trailers |
| Length x Width: | 22' 264" x 6.83' 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10700 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 3300 lbs |
| Payload: | 10700 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 6.83' 82" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
Additional Information
| Stock Number: | 247714 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 82x22 HD Series EZ Loader GT 14k |














