82×22 Doolittle HD Series EZ Loader GT
14,000 GVWR
Specialty Color: Black
Gravity Tilt (16+6)
Fully Sealed Cushion Cylinder with Locking Valve
Mammoth Tongue Toolbox
Low Profile 24″ Deck Height
6″ Channel Main Frame and Tongue
Wrapped Tongue with Step to Deck
Removable Steel Treadplate Jeep Style Fenders with Tear Drop
2-5/16″ Adjustable Auto Lock Casted Coupler
12k Spring Loaded Side Crank Jack
10-Ply Radial Tires
(2) 7k Slipper Spring Brake Axles with EZ Lube
Welded D-Rings on Corners
Stake Pockets 16″ O.C. with Tie Rail
2-3/8″ Pipe Front Bump Rail
7 Way Molded Plug
Flush Mount Clear LED Lighting
All Wiring in Conduit with 16 Gage Wiring with 3M Gel Connectors
Two Part Epoxy Primer Two Part Polyurethane Paint Process
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
Lifetime LED Light Warranty
DL Truck & Trailer Outfitters IL
1925 E. Clearlake Ave
Springfield IL 62703
217-280-4170
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
…………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Springfield, IL |
| Price: | $9,550 |
| Stock Number: | 247715 |
| Trailer Type: | Tilt Trailers |
| Length x Width: | 22' 264" x 6.83' 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10700 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Empty Weight: | 3300 lbs |
| Payload: | 10700 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 6.83' 82" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
Additional Information
| Stock Number: | 247715 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 82x22 HD Series EZ Loader GT 14k |















