81×12 Cherokee Aluminum Utility Trailer
3500 GVWR
Low Pro – Drop Leaf Spring Axle with EZ Lube
Solid Extruded Aluminum Floor
LED Lights
14″ Radial Tires 205/75/14
Aluminum Wheel Upgrade
2k Swing Jack
2″ Coupler
Welded Aluminum Fender
Stainless Steel Gate Latch
DL Truck & Trailer Outfitters – Springfield
1925 E Clear Lake Ave
Springfield, IL 62703
(217) 280-4170
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Illinois
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:00 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00 pm
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Set Up Fees
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Springfield, IL |
| Stock Number: | CH-03191 |
| Trailer Type: | Aluminum Utility |
| Color: | Aluminum / Silver |
| Length x Width: | 12' 144" x 6' 72" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 3500 lbs |
| Payload: | 2950 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 3500 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Payload: | 2950 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6' 72" |
Additional Information
| Stock Number: | CH-03191 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Cherokee |
| Model: | 81x12 Aluminum Utility |








