72×10 Doolittle HD Series Master Dump
10,000 GVWR
21″ Solid Steel Sides
Low Profile – 26″ Deck Height
45 Degree Dump Angle
Single Cylinder Hoist
225/75/15 – 8 Ply Radial Tires
Self Store Ramps
Wireless Remote
3-way Hydraulic Pump (Power Up/Power Down/Gravity Down)
2×6 Steel Tube Main Frame (39% Stronger than I-beam)
Spreader Gate & Swing Gate Combo with Slam Latches
7k Drop Leg Jack
(2) 5200# Leaf Spring Axles with EZ-Lube
Tandem Axle Electric Brake
Stake Pockets 16″ O.C. with Tie Rail to Extend Sides
Deep Cycle Battery with Plastic Protective Box
5 Amp Toolbox Trickle Charge
Two Part Epoxy Primer Polyurethane Paint Process
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
LED Lights with Lifetime Warranty
— Traditional Financing OR Rent-To-Own Options Available —
DL Truck & Trailer Outfitters – Springfield
1925 E. Clearlake Ave
Springfield, IL 62703
(217) 280-4170
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Illinois
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:00 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00 pm
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included. NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Set Up Fees
DL Truck & Trailer Outfitters
$8,550
$245
Quick Specs
| Location: | Springfield, IL |
| Price: | |
| Stock Number: | 241966 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Length x Width: | 10' 120" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| Payload: | 7704 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| GAWR: | 5000 lbs |
| Payload: | 7704 lbs |
| Length: | 10' 120" |
| Width: | 6' 72" |
Additional Information
| Stock Number: | 241966 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 72x10 HD Series Dump 10k |







