72×10 Doolittle HD Series Master Dump
10,000 GVWR
21″ Solid Steel Sides
Low Profile – 26″ Deck Height
45 Degree Dump Angle
Single Cylinder Hoist
225/75/15 – 8 Ply Radial Tires
Wireless Remote
3-way Hydraulic Pump (Power Up/Power Down/Gravity Down)
2×6 Steel Tube Main Frame (39% Stronger than I-beam)
Spreader Gate & Swing Gate Combo with Slam Latches
7k Drop Leg Jack
(2) 5200# Leaf Spring Axles with EZ-Lube
Tandem Axle Electric Brake
Stake Pockets 16″ O.C. with Tie Rail to Extend Sides
Deep Cycle Battery with Plastic Protective Box
10 Amp Toolbox Trickle Charge
Two Part Epoxy Two Part Polyurethane Paint Process
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
LED Lights with Lifetime Warranty
— Traditional Financing OR Rent-To-Own Options Available —
DL Truck & Trailer Outfitters – Springfield
1925 E. Clearlake Ave
Springfield, IL 62703
(217) 280-4170
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Illinois
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:00 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00 pm
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included. NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Set Up Fees
DL Truck & Trailer Outfitters
$8,050
$245
Quick Specs
| Location: | Springfield, IL |
| Price: | |
| Stock Number: | 241829 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Length x Width: | 10' 120" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| Payload: | 7704 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| GAWR: | 5000 lbs |
| Payload: | 7704 lbs |
| Length: | 10' 120" |
| Width: | 6' 72" |
Additional Information
| Stock Number: | 241829 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 72x10 HD Series Dump 10k |








