72×12 Doolittle Low Rider GT
3500 GVWR
Low Profile for Easier Load Angle
Drop Spring Axle with EZ Lube
Single Axle Electric Brake
Adjustable Coupler
2k Flip Up Jack
15″ Radial Tires
Steel Needlepoint Dovetail
Flush Mount LED Lights
Strapping Anchor Points
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
LED Lights with Lifetime Warranty
— Traditional Financing OR Rent-To-Own Options Available —
Trailers Direct of KC
13307 S US 71 HWY
GRANDVIEW, MO 64030
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
…………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included. NO Doc Fee’s, NO Freight Fee’s, NO Set Up Fee’s, Out the Door Pricing
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Kansas City, MO |
| Price: | $2,950 |
| Stock Number: | 245544 |
| Trailer Type: | Tilt Trailers |
| Length x Width: | 12' 144" x 6' 72" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 1690 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| GAWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 1690 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6' 72" |
Additional Information
| Stock Number: | 245544 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 72x12 HD Series Low Rider GT 3k |










