84×16 Doolittle HD Series SS Utility
Black
7000 GVWR
5ft Folding Mesh Gate with Spring Assist
12″ Steel Sides with Welded D-Rings
Lockable Tongue Toolbox
Wrapped Channel Tongue Back to Axle
Single Axle Electric Brake
Steel Treadplate Jeep Style Fenders with Gussets
15″ Radial Tires 205/75/15
Flush Mount LED Lights
EZ Steps on Corners
Leaf Spring Axles with EZ Lube
2-5/16″ A-Framed Coupler
2k Top Crank Jack
2 Part Epoxy 2 Part Polyurethane Paint Process
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
Lifetime LED Light Warranty
DL Truck & Trailer Outfitters – Springfield
1925 E Clear Lake Ave
Springfield, IL 62703
(217) 280-4170
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Illinois
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:00 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00 pm
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Set Up Fees
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Springfield, IL |
| Price: | $5,095 |
| Stock Number: | 245476 |
| Trailer Type: | Utility Trailers |
| Length x Width: | 16' 192" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5100 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Payload: | 5100 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 7' 84" |
Additional Information
| Stock Number: | 245476 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 84x16 HD Series SS Utility |










