77×12 Doolittle Rally Sport Utility
Black
2990 GVWR
4ft Folding Mesh Gate
Angle Iron Top Rail
Wrapped Channel Tongue
Steel Treadplate Steel Fenders
LED Flush Mount Lights
2″ A-Framed Coupler
2k Top Crank Jack
15″ Radial Tires 205/75/15R
Slipper Spring Axles with EZ Lube
EZ Steps with Grit Tape
Treated Pine Flooring
All Wiring in Conduit with 3m Gel Connections
Molded Flat-4 Pigtail
2 Part Epoxy 2 Part Polyurethane Paint System
1yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
LED Lights with Lifetime Warranty
— Traditional Financing OR Rent-To-Own Options Available —
DL Truck & Trailer Outfitters – Lake of the Ozarks
14208 Mt Carmel
Eugene, MO 65032
(573) 692-8000
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Missouri
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:30 am – 5:30 pm
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Setup Fees, Out the Door Pricing
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Lake of the Ozarks |
| Price: | $2,450 |
| Stock Number: | 248023 |
| Trailer Type: | Utility Trailers |
| Length x Width: | 12' 144" x 6.42' 77" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Payload: | 1810 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| GAWR: | 2990 lbs |
| Empty Weight: | 1180 lbs |
| Payload: | 1810 lbs |
| Length: | 12' 144" |
| Width: | 6.42' 77" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
| Jack: | 2K |
| Ramp: | 4' Gate |
Additional Information
| Stock Number: | 248023 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 77x12 Rally Sport Utility Trailer |
| Warranty: | Dealer Warranty |















