2026 Doolittle 82×14 Dump Trailer
14,000 GVWR
9ft Adjustable Gooseneck
10″ I-Beam Main Frame
24″ Solid Steel Sides
Low Profile – 28″ Deck Height
45 Degree Dump Angle
6″ Scissor Hoist (vs 5″ from competitors)
20′ Tarp Installed with Protective Cover
7k Greaseable Axles
6ft Heavy Duty Self Store Ramps
Wireless Remote
3-way Hydraulic Pump (Power Up/Power Down/Gravity Down)
Tool/Chain Holders Located Underneath Bed
Spread Gate and Swing Gate Combo with Slam Latches
Dual 12k Side Crank Spring Loaded Jacks
Tandem Axle Electric Brake
Stake Pockets 16″ O.C. with Tie Rail to Extend Sides
Deep Cycle Battery with Plastic Protective Box
5 Amp Toolbox Trickle Charge
Welded D-Rings on Bed for Strapping
Two Part Epoxy Primer Two Part Polyurethane Paint Process
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
LED Lights with Lifetime Warranty
DL Truck & Trailer Outfitters – Lake of the Ozarks
14208 Mt Carmel
Eugene, MO 65032
(573) 692-8000
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Missouri
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:30 am – 5:30 pm
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Setup Fees, Out the Door Pricing
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Lake of the Ozarks |
| Price: | $12,695 |
| Stock Number: | 248149 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Length x Width: | 14' 168" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10789 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 10789 lbs |
| Length: | 14' 168" |
Options
| Hitch Type: | Gooseneck Hitch |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Frame Type: | I-Beam |
Additional Information
| Stock Number: | 248149 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 82x14 HD Series Master Dump Trailer 14k |
| Warranty: | Dealer Warranty |
















