** This is a Rental Trailer.*
*It is not currently for sale.*
*It rents for $125/day or $650/week.*
*Weekly/monthly rates are also available.*
*There are no mileage charges, just the flat-rate fee.*
ALL rentals are credit card only…no debit cards accepted.
8.5×20 Doolittle Cargo Trailer
10,000 GVWR
V-Nose
Rear Ramp Door
37″ Side Door
4ft Hidden Dovetail
Tie Down Points on Floor and Walls
LED Lights
Neither the rental agent nor the manufacturer is responsible for accidents or injuries caused directly or indirectly in the rented item, even if the same is the result of negligence by said parties, the renter assumes all the risk and responsibility for any injuries or damages, and indemnifies and holds the rental agent and the manufacture harmless therefrom.
ALL TRAILERS must be brought back in clean and undamaged condition.
A $150 fee will be accessed for a trailer that needs to be washed, cleaned or cleared out.
All damages will be accessed at the time of the return.
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Kansas City, MO |
| Price: | $125 |
| Stock Number: | 20-RENTAL |
| Trailer Type: | Trailer Rentals |
| Length x Width: | 20' 240" x 8.5' 102" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| Payload: | 6900 lbs |
| Condition: | Used |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| GAWR: | 5000 lbs |
| Payload: | 6900 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 8.5' 102" |
Additional Information
| Stock Number: | 20-RENTAL |
| Year: | 2023 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 8.5x20 HD Series Cargo |

