8.5×20 Doolittle Cargo Trailer RENTAL
** This is a Rental Trailer.*
*It is not currently for sale.*
*It rents for $100/day or $650/week.*
*Weekly/monthly rates are also available.*
*There are no mileage charges, just the flat-rate fee.*
*ALL rentals are credit card only…no debit cards accepted.*
8.5×20 Doolittle Cargo
10,000 GVWR
Rear Ramp Door
37″ Side Door
7’0″ Interior Height
6’8″ Rear Door Opening
Tie Down Points in Floor and Walls
Neither the rental agent nor the manufacturer is responsible for accidents or injuries caused directly or indirectly in the rented item, even if the same is the result of negligence by said parties, the renter assumes all the risk and responsibility for any injuries or damages, and indemnifies and holds the rental agent and the manufacture harmless therefrom.
ALL TRAILERS must be brought back in clean and undamaged condition.
A $175fee will be accessed for a trailer that needs to be washed, cleaned or cleared out.
All damages will be accessed at the time of the return.
DL Truck & Trailer Outfitters – Little Rock
7318 T P White Dr.
Cabot, AR 72023
(501) 628-9423
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Arkansas
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:00 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00pm
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Setup Fee, Out the Door Pricing
Photos
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Little Rock, AR |
| Price: | $100 |
| Stock Number: | 07 Rental |
| Trailer Type: | Trailer Rentals |
| Length x Width: | 16' 192" x 8' 96" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4480 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Payload: | 4480 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 8' 96" |
Additional Information
| Stock Number: | 07 Rental |
| Year: | 2025 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 8.5x20 HD Series 10k Cargo Trailer Rental |

