This is a Rental Trailer.*
*It is not currently for sale.*
*It rents for $95/day or $595/week.*
*Weekly/monthly rates are also available.*
*There are no mileage charges, just the flat-rate fee.*
ALL rentals are credit card only…no debit cards accepted.**
No matter if it’s a car or piece of equipment you need to move, this tilt trailer can handle it all with a payload of 10,700 lbs
DL Truck & Trailer Outfitters – Little Rock
7318 T P White Dr
Cabot, AR 72023
(501) 628-9423
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Arkansas
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:00 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00 pm
Neither the rental agent nor the manufacturer is responsible for accidents or injuries caused directly or indirectly in the rented item, even if the same is the result of negligence by said parties, the renter assumes all the risk and responsibility for any injuries or damages, and indemnifies and holds the rental agent and the manufacture harmless therefrom.
ALL TRAILERS must be brought back in clean and undamaged condition.
A fee will be accessed for a trailer that needs to be washed, cleaned or cleared out.
ALL TRAILERS MUST BE ASSESSED AT RETURN. TRAILERS RETURNED AFTER HOURS ARE SUBJECT TO AN ADDITIONAL CHARGE OF $175.00. IF TRAILER IS STOLEN DURING AFTER HOURS THEN THE TOTAL AMOUNT OF THE TRAILER WILL THEN BE CHARGED TO THE LESSEE. IF FULL PAYMENT IS NOT ABLE TO BE MADE WE WILL ENTER INTO A PAYMENT PLAN AT THAT TIME.
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Little Rock, AR |
| Price: | $95 |
| Stock Number: | 14 Rental |
| Trailer Type: | Trailer Rentals |
| Length x Width: | 22' 264" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10725 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 3275 lbs |
| Payload: | 10725 lbs |
| Length: | 22' 264" |
| Width: | 6' 72" |
Additional Information
| Stock Number: | 14 Rental |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 82x22 EZ Loader GT 14k Tilt Trailer Rental |

