5×8 Doolittle HD Series Cargo
2990 GVWR
Silver V-Nose
Rear Barn Doors with Heavy Duty Door Holdbacks
5ft Interior Height
20″ Aluminum Treadplate Front Stone Guard
15″ Radial Tires 6-ply 205/75/15R
Interior LED Dome Light with Wall Switch
4″ Drop Spring Axle with EZ-Lube for Lower Deck Height for Easier Entry
3/4″ Flooring with Automotive Grade Undercoating
One Piece Aluminum Roof with Thermo Sheath Ceiling Liner
3/8″ Interior Walls
1.25″ Steel Tube Uprights 16″ O.C.
Side Wall Cross Ventilation System
2″ A-frame Coupler
2k Top Crank Jack with Sand Foot
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
Lifetime Warranty on LED Lights
—– FINANCING AVAILABLE —–
DL Truck & Trailer Outfitters KC
13307 S US 71 HWY
GRANDVIEW, MO 64030
(816) 767-9600
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Setup Fee, Out the Door Pricing
Jack and Coupler Features
- Manual Jack
- 2" Coupler
Wheels and Suspension Features
- 5 Hole Wheels
- Spring Suspension
Safety Convenience and Electrical Features
- DOT Approved Lighting
- LED Lighting
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Kansas City, MO |
| Price: | $3,950 |
| Stock Number: | 248998 |
| Length x Width: | 8' 96" x 5' 60" |
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 1 |
| GVWR: | 2990 lbs |
| Length: | 8' 96" |
| Width: | 5' 60" |
| Interior Height: | 5' 60" |
Options
| Jack and Coupler Features: | Manual Jack, 2" Coupler |
| Wheels and Suspension Features: | 5 Hole Wheels, Spring Suspension |
| Safety Convenience and Electrical Features: | DOT Approved Lighting, LED Lighting |
Additional Information
| Stock Number: | 248998 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 5x8 HD Series Cargo |
| Warranty: | 5 years |











