82×16 DooLittle HD Series Master Dump Trailer
**This is a Rental Trailer.*
*It is not currently for sale.*
*It rents for $119/day $429/week or $1499/month
*There are no mileage charges, just the flat-rate fee.*
*ALL rentals are credit card only…no debit cards accepted.*
82×16 DooLittle Dump Trailer
14,000 GVWR
45 Degree Dump Angle
Tarp & Ramps
Under Bed Storage
DL Truck & Trailer Outfitters – Lake of the Ozarks
14208 Mt Carmel
Eugene, MO 65032
(573) 692-8000
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Missouri
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:30 am – 5:30 pm
DL Truck & Trailer Outfitters
$119
Quick Specs
| Location: | Lake of the Ozarks |
| Price: | $119 |
| Stock Number: | 25 |
| Trailer Type: | Trailer Rentals |
| Length x Width: | 16' 192" x 6' 72" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Payload: | 10639 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| GAWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 10639 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6' 72" |
Additional Information
| Stock Number: | 25 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 82x16 HD Series Master Dump Rental |
Print this page





















