82×20 Doolittle HD Series Xtreme
14,000 GVWR
2ft Steel Dovetail (18+2)
Flush Mount Tongue Toolbox
6″ Wrapped Channel Main Frame
26″ Wide HD Triple Beam Ramps with Spring Assist
12k Spring Assist Drop Leg Jack
Adjustable 2-5/16″ Coupler
10-Ply Radial Tires 235/80/16
Stake Pockets 16″ on Center with 3/8″ Rubrail
2-3/8″ Pipe Front Bump Rail
7 Way Molded Plug
Flush Mount Clear LED Lighting
Single Axle Electric Brake
16 Gage Wiring with 3M Gel Connectors
HD Steel Treadplate Jeep Style Fenders with Gussets
Two Part Epoxy Two Part Polyurethane Paint Process
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
Lifetime LED Light Warranty
DL Truck & Trailer Outfitters KC
13307 S US 71 HWY
GRANDVIEW, MO 64030
(816) 767-9600
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
…………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Setup Fee, Out the Door Pricing
Jack and Coupler Features
- 2 5/16" Coupler
Wheels and Suspension Features
- Break Away Switch
- Electric Brake(s)
- 8 Hole Wheels
- Spring Suspension
Safety Convenience and Electrical Features
- Front Tongue Toolbox
- 7-Way Plug
- DOT Approved Lighting
- LED Lighting
Doors, Windows and Ramps
- Fold Up Split Ramps
DL Truck & Trailer Outfitters
$6,995
$200
Quick Specs
| Location: | Kansas City, MO |
| Price: | |
| Stock Number: | 121226 |
| Trailer Type: | Equipment Trailer |
| Length x Width: | 20' 240" x 6.83' 82" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 14000 lbs |
| Length: | 20' 240" |
| Width: | 6.83' 82" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 12K |
| Ramp: | Stand Up Ramps |
| Jack and Coupler Features: | 2 5/16" Coupler |
| Wheels and Suspension Features: | Break Away Switch, Electric Brake(s), 8 Hole Wheels, Spring Suspension |
| Safety Convenience and Electrical Features: | Front Tongue Toolbox, 7-Way Plug, DOT Approved Lighting, LED Lighting |
| Doors, Windows and Ramps: | Fold Up Split Ramps |
Additional Information
| Stock Number: | 121226 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 82x20 HD Series Xtreme 14k |
| Warranty: | 5 years |







