76×16 Cherokee Aluminum Utility Trailer
7000 GVWR
Low Pro – Drop Leaf Spring Axle with EZ Lube
Solid Extruded Aluminum Floor
LED Lights
14″ Radial Tires 205/75/14
Aluminum Wheel Upgrade
2k Swing Jack
2″ Coupler
Welded Aluminum Fender
Stainless Steel Gate Latch
DL Truck & Trailer Outfitters – KC
13307 S US 71 HWY
GRANDVIEW, MO 64030
(816) 767-9600
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Missouri
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:30 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00 pm
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Set Up Fees, Out the Door Pricing
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Kansas City, MO |
| Price: | $5,495 |
| Stock Number: | CH-03694 |
| Trailer Type: | Aluminum Utility |
| Length x Width: | 16' 192" x 6.33' 76" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 5850 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Payload: | 5850 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 6.33' 76" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2" |
Additional Information
| Stock Number: | CH-03694 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Cherokee |
| Model: | 76x16 Aluminum Utility |








