7×16 Doolittle HD Series Cargo Trailer
7000 GVWR
Blue/Black Two-Tone
V-Nose
Rear Ramp Door
37″ Side Door with Barlock
6’6″ Interior Height
(2) LED Dome Light with Switch
3/8″ Interior Walls
1.25″ Steel Square Tube Uprights 16″ O.C
3/4″ Flooring with Automotive Grade Undercoating
30″ ATP Stone Guard
15″ Radial Tires 6-Ply
Drop Leaf Spring Axle with EZ Lube
.030 Exterior Skin Thickness
Side Wall Cross Flow Ventilation System
2-5/16″ Coupler
Flip Up Jack
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
Life Time LED Light Warranty
DL Truck & Trailer Outfitters
13307 S US 71 Hwy
Grandview MO 64030
816-767-9600
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:00 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00 pm
……………………………………………………………………………………………………………………………………….
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fee’s, NO Freight Fee’s, NO Set Up Fee’s, Out the Door Pricing
Jack and Coupler Features
- 2 5/16" Coupler
Wheels and Suspension Features
- Break Away Switch
- Electric Brake(s)
- 5 Hole Wheels
Safety Convenience and Electrical Features
- 7-Way Plug
- DOT Approved Lighting
- LED Lighting
Doors, Windows and Ramps
- Rear Ramp Door
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Kansas City, MO |
| Price: | $8,350 |
| Stock Number: | 246101 |
| Trailer Type: | Cargo Trailers |
| Length x Width: | 16' 192" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| GAWR: | 3500 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 7' 84" |
Options
| Jack and Coupler Features: | 2 5/16" Coupler |
| Wheels and Suspension Features: | Break Away Switch, Electric Brake(s), 5 Hole Wheels |
| Safety Convenience and Electrical Features: | 7-Way Plug, DOT Approved Lighting, LED Lighting |
| Doors, Windows and Ramps: | Rear Ramp Door |
Additional Information
| Stock Number: | 246101 |
| Year: | 2025 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 7x16 HD Series Cargo |











