82×14 Doolittle HD Series Master Dump
7 gauge steel floor
14,000 GVWR
24″ Solid Steel Sides
Front Tongue Toolbox
Low Profile – 28″ Deck Height
45 Degree Dump Angle
6″ Scissor Hoist (vs 5″ from competitors)
20′ Tarp Installed with Protective Cover
235/85/16 – 10 Ply Radial Tires (Spare Included)
6ft Heavy Duty Self Store Ramps
Wireless Remote
3-way Hydraulic Pump (Power Up/Power Down/Gravity Down)
Spread Gate and Swing Gate Combo with Slam Latches
12k Side Crank Spring Loaded Jack
7k Slipper Spring Axles with EZ-Lube
Tandem Axle Electric Brake
Stake Pockets 16″ O.C. with Tie Rail to Extend Sides
Deep Cycle Battery with Plastic Protective Box
10 Amp Toolbox Trickle Charge
Welded D-Rings on Bed for Strapping
Two Part Epoxy 2 Part Polyurethane Paint Process
5yr Structural Warranty
1yr Bumper to Bumper Warranty
LED Lights with Lifetime Warranty
— Traditional Financing OR Rent-To-Own Options Available —
DL Truck & Trailer Outfitters Little Rock
7318 T P White Dr
Cabot, AR 72023
(501)628-9423
SALES – SERVICE – PARTS – RENTALS
Factory Trained Technicians
Largest Parts & Rental Inventory in Central Arkansas
Hours of Operation: Monday thru Friday 8:00 am – 5:30 pm, Saturday 9:00 am – 1:00 pm
Cash or Check Preferred. All Credit Card Transactions Subject to a 3.5% Service Charge.
Financing Options Available. Contact us to arrange financing terms and conditions.
Price listed is for out the door pricing. Tax, Title, License or Inspections fees are buyer’s responsibility and are not included.
NO Doc Fees, NO Freight Fees, NO Setup Fees, Out the Door Pricing
Jack and Coupler Features
- Manual Jack
- 2 5/16″ Coupler
- Leveling Jacks
Wheels and Suspension Features
- Break Away Switch
- Electric Brake(s)
- Spring Suspension
Safety Convenience and Electrical Features
- 7-Way Plug
- DOT Approved Lighting
- LED Lighting
DL Truck & Trailer Outfitters
Quick Specs
| Location: | Little Rock, AR |
| Stock Number: | 121315 |
| Trailer Type: | Dump Trailer |
| Color: | Black |
| Length x Width: | 6.83' 82" x 14' 168" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 10000 lbs |
| Length: | 6.83' 82" |
| Width: | 14' 168" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 5K |
| Frame Type: | Steel |
| Tail: | N/A |
| Ramp: | Slide In Rear Ramps |
Additional Information
| Stock Number: | 121315 |
| Year: | 2024 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 82x14 |

















