DL Truck & Trailer Outfitters
$8,995
Quick Specs
| Location: | Little Rock, AR |
| Price: | $8,995 |
| Stock Number: | 246228 |
| Trailer Type: | Cargo Trailers |
| Length x Width: | 16' 192" x 7' 84" |
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Payload: | 4610 lbs |
| Condition: | New |
Dimensions & Capacity
| Axles: | 2 |
| GVWR: | 7000 lbs |
| Empty Weight: | 2390 lbs |
| Payload: | 4610 lbs |
| Length: | 16' 192" |
| Width: | 7' 84" |
Options
| Hitch Type: | Bumper Pull |
| Coupler Size: | 2-5/16" |
| Jack: | 5K |
| Frame Type: | Steel |
| Ramp: | Rear Ramp Door |
Additional Information
| Stock Number: | 246228 |
| Year: | 2026 |
| Make: | Doolittle Trailers |
| Model: | 7x16 |
Print this page















